Jak nás dotace z EU dostaly do sedla
Myslíte si, že evropské dotace můžete čerpat pouze na rozjezd vašeho podnikání? Omyl. A bohužel velmi rozšířený. Ve skutečnosti lze získat finanční injekci i pro rozběhlý (a společensky prospěšný) projekt, který potřebuje posunout na vyšší level. K tomu slouží operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).
Jeden můj spolužák z gymnázia a velmi blízký přítel před několika lety stál u zrození společnosti, jež vytváří aplikaci pro cyklisty. Ta poskytuje kompletní servis od podrobných cyklomap, hledání nejlepší trasy podle mnoha kritérií až po průběžné upozorňování na nehody, díry v zemi nebo jakékoliv další věci, které by vás jinak nepříjemně překvapily. Teď už jsou výrazným hráčem na trhu a expandovali do Berlína, Londýna a mnoha dalších evropských měst, ale dříve to tak nebylo. A k tomu jim dopomohly dotace z EU.
Na začátku byl nápad udělat z Prahy druhou Kodaň, kde až 75 % lidí jezdí do školy či práce na kole. Dánská metropole jim k tomu totiž poskytuje exkluzivní podmínky – vyhrazené cyklopruhy po celém městě, přehledný systém dopravního značení, půjčovny kol na každém rohu a mobilní aplikace se všemi tipy pro fajn jízdu zdarma.
Kamarád, říkejme mu třeba jeho jménem Honza, nesnáší pražskou dopravu. Jako absolvent robotiky a velký příznivec umělé inteligence je člověk inovativní a praktický, takže se nikdy nespokojil s cestováním v kolonách. Místo toho raději jezdí na kole, protože tak se po našem hlavním městě pohybuje daleko rychleji, bezpečněji a co si budeme povídat, na pokraji třicítky a s ohledem na jeho lásku k plzeňskému zlatu mu přijde pravidelný pohyb více než vhod.
Proto se rozhodl s několika známými ze školy vytvořit aplikaci, která by (nejprve) Pražany dostala z pohodlných sedaček zpátky na sedla, z nichž tu a tam pěkně bolí sedínka. Myšlenka věru zajímavá a jistě i záslužná, protože tato vize by přinesla pozitivní zdravotní, environmentální a koneckonců i dopravní efekt. Ale kluci na to byli jen v pár lidech a první roky pracovali doslova za pár šupů, ačkoliv headhunteři je takřka denně oslovovali s šesticifernými nabídkami.
Idealisti zkrátka ještě nevymřeli…
Leckdy to bylo na krev, mnohdy z nebohých vývojářů doslova stříkal pot a nejednou málem tekly slzy zoufalství. Ale nakonec se zadařilo. Základní aplikace pro Prahu byla na světě a kluci už měli v rukou produkt, který mohli nabízet. Jenže teď stáli před důležitým strategickým rozhodnutím. Jak pokračovat? Přidat mapy a trasy i pro jiná města a případně i celou ČR nebo se zaměřit na zdokonalení appky a vylepšení uživatelského prožitku? Oboje najednou při vší vůli nešlo, stále se jednalo jen o pár nadšenců, kteří sami měli sakra málo a nemohli si dovolit další zaměstnance. Obzvláště pak s přihlédnutím na platy v IT.
Mladé pány však napadlo, že s již existujícím produktem a všeobecně prospěšným konceptem by mohli splnit podmínky pro získání dotace. Obrátili se tak na zprostředkovatele s prosbou, zda by nešlo rozšíření vývojových kapacit částečně financovat i ze strukturálních fondů EU. A opravdu. Brzy se zjistilo, že jejich záměr by mohl teoreticky spadat hned do několika operačních programů, ale OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost mu sluší asi nejvíc.
Začaly tak práce na přípravě žádosti. Nejprve bylo nutné přesvědčit o finančním zdraví a o tom, že projekt je opravdu v souladu s programem. Poté se už rozběhla tříměsíční lhůta na podání plné žádosti, kde je potřeba představit komplexní podnikatelský záměr. Kluci si prošli administrativním a byrokratickým peklem, ale nakonec zvládli stanovit veškeré parametry projektu i spočítat, kolik zaměstnanců a na jaké pozice budou potřebovat k dosažení vytyčeného cíle. Žádost byla schválena a firma se mohla rozrůst.
Od té doby se jejich aplikace výrazně zdokonalila a bezplatně rozšířila na území celé ČR, takže si ji můžete zcela zdarma stáhnout a k co nejpohodlnějšímu cyklocestování používat i vy. Firma tak i díky evropským dotacím přečkala kritické období. Teď už je zcela soběstačná, protože expandovala i na zahraniční trh, kde si aplikaci kupují vedení měst, která ji pak poskytují svým občanům turistům.
Tak vidíte, ne každá dotace je ve stylu Čapího hnízda a tento projekt jde příkladem, že evropské peníze mohou posloužit i k dobrým věcem.