Jak číst výzvy k předkládání žádostí o podporu?

V tuto chvíli je aktuálně vyhlášeno 189 různých výzev žádostí o podporu. K dispozici jsou miliardy Kč, které se v těchto výzvách rozdělují. Pro toho, kdo nemá s dotacemi zkušenosti, je však hodně těžké se vyznat v tom, která výzva je pro něj ta pravá a když už nějakou odpovídající výzvu najde, tak na co se zaměřit, aby třeba zbytečně nevykládal mnohahodinové úsilí. V tomto článku přináším návod jak se ve výzvách k předkládání žádostí o podporu vyznat a neztratit se.

Výzva vs. Operační program

Předně je důležité vědět, že konkrétní výzva je podmnožina programového dokumentu, což je rozsáhlý materiál (obvykle kolem 200 stránek) schválený Evropskou komisí. Za každým takovým dokumentem stojí nějaké ministerstvo, a to pak také vyhlašuje konkrétní výzvy, na základě kterých je možné z dané oblasti dotace čerpat.

Takže stačí se zamyslet, pod jaké ministerstvo nejvíce vaše činnost spadá, a tam pak hledejte konkrétní výzvy. Pracujete v sociální oblasti? Hledejte u MPSV. Působíte ve školství? Hledejte u MŠMT. Podnikáte? Pak jděte na MPO. Je váš předmět činnosti v oblasti životního prostředí? Jdete na MŽP. Atd. Samozřejmě toto rozdělení je velmi hrubé, existují určité překryvy, ale pro základní orientaci vám to pomůže.

Přes stránky konkrétního ministerstva se postupně doklikáte na WWW stránky, kde najdete seznam aktuálních výzev z dané oblasti. Nelekejte se, že zpravidla běží na úplně jiné doméně, než weby ministerstev. Už samotný název výzvy vám naznačí, zda je pro vás výzva vhodná a když vás název zaujme, má smysl si výzvu stáhnout a „rychle“ prolítnout. Výhodou výzev je, že mají zpravidla pouze 3 až 10 stránek, takže oproti programovým dokumentům se jedná o velmi útlý materiál.

Pokud nechcete jít cestou jednotlivých ministerstev, máte přehled všech aktuálních výzev zde.

Přehled aktuálních výzev na stránkách DotaceEU.cz

Přehled aktuálních výzev na stránkách DotaceEU.cz

Nejdůležitější body výzvy k předkládaní žádostí o podporu

Ve výzvě se podíváte na její cíle a podporované aktivity, abyste zjistili, zda je skutečně podporováno to, co děláte či chcete dělat. Ale i pokud byste zde našli 100% shodu (což se stává zřídka), ještě nemáte vyhráno. Když se vám zdá, že se vaše aktivity podaří do výzvy napasovat, koukněte na přehled subjektů, způsobilých žádat o podporu v této výzvě.

Možná máte nastudovaný odpovídající programový dokument a/nebo jste byl/a na nějakém školení, kde vám říkali o této oblasti podpory, a váš typ subjektu tam byl uváděn mezi oprávněnými žadateli. To vše může být pravda, ale jelikož výzva je podmnožina programového dokumentu, může být její zaměření užší a i když programový dokument uvádí např. neziskový subjekt mezi oprávněnými žadateli v daném specifickém cíli, některá výzva v této oblasti může být zaměřena pouze např. na obce, kraje a subjekty státní správy.

Když je váš typ organizace mezi oprávněnými žadateli, zkoukněte ještě minimální a maximální výši projektu/poskytované dotace. I toto může být v některých případech limitující a žádat o dotaci menší nebo větší než jsou uvedené limity, je zbytečná práce.

Pak ještě deadline pro podávání žádostí, tj. nejzazší den, do kdy musíte žádost o dotaci podat. Doba přípravy žádosti se liší projekt od projektu a závisí nejen na charakteru projektu, ale i na tom jak vše máte promyšlené a připravené. Může se stát, že se o vhodné výzvě dozvíte pozdě a již nebude reálné vše stihnout. Někdy se může vyplatit ušít vše horkou jehlou a projekt podat i v šibeničním termínu s tím, že předpokládáte, že neuspějete. Pokud se totiž dostanete přes kontrolu formální a věcné přijatelnosti, získáte pak stanovisko hodnotitelů k vašemu projektu. To vám následně umožní váš projekt připravit do další výzvy mnohem lépe, abyste získali skutečně vysoké bodové ohodnocení. Co nejvyšší počet bodů žádosti je základní předpoklad k tomu, aby váš projekt byl podpořen.

Podávat projekt šitý horkou jehlou se nevyplatí tehdy, pokud by vás jeho zpracování stálo hodně peněz nebo paradoxně pokud by byl následně schválen. Stává se totiž, že při práci ve stresu na něco zapomenete, něco důležitého pro realizaci vám v projektu chybí a po schválení projektu už do obsahu ani rozpočtu nemůžete zasahovat. V extrémních případech je pak takový projekt až nerealizovatelný nebo realizovatelný s velkými obtížemi a zbytečnými dodatečnými nezpůsobilými náklady, které musíte hradit plně z vlastních zdrojů.

A pokud jste u některého z výše uvedeného bodu narazili, nezoufejte, koukněte na další výzvy, jestli tam nebude ta, kde byste se našli.

Pro zpracování žádosti samotná výzva nestačí

Samozřejmě při zpracování vlastní žádosti o dotaci nevystačíte jenom s výzvou a budete muset „nahlédnout“ i do programového dokumentu a zejména do příruček pro žadatele a pro příjemce včetně všech jejich příloh. Dost často se jedná o stovky dalších stran, kde je každá věta zásadní a přehlédnutí jednoho zásadního slovíčka může mít pro schválení nebo následnou realizaci projektu fatální důsledky.

I pro samotné posouzení toho, jak reálné je dotaci z dané výzvy získat, nevystačíte jen se sledováním základních ukazatelů, které rozebírám výše. Je nutné zvážit celkovou alokaci prostředků na výzvu, předpokládaný počet žadatelů, výsledky předchozích výzev, způsob hodnocení a další faktory, u kterých je nutná již hlubší znalost daného prostředí.

Jak číst výzvy k předkládání projektů

Jak číst výzvy k předkládání projektů

Problém systému ESIF

Tragédií tohoto systému přerozdělování prostředků je právě to, že pokud uvažujete o zpracování jen jedné žádosti o dotaci pro svůj subjekt, budete si na to asi muset někoho najmout. Prostě se vám nevyplatí všechny pravidla samostatně studovat a šance získání dotace bez předchozích zkušeností s evropskými fondy je nižší než 30 %. Jste tak nuceni vynakládat další prostředky proto, abyste měli šanci se k případné dotaci dostat. A to bez záruky, že dotaci skutečně dostanete. Pokud jste větší organizace a budete žádat častěji, máte zřejmě svého vyškoleného člověka, který vše sleduje a zajišťuje konkrétní dotační servis a analýzu. Takový člověk vás ale měsíčně stojí nemalé prostředky.

V obou případech pro vás může být pomocí můj kurz „Jak na dotace ESIF“, který vám pomůže v základní orientaci v této problematice, např. abyste se nenechali napálit nějakou neseriózní firmou, a těm zkušenějším kurz přinese některé fígle, triky a nástroje, které možná ještě neznali a které zefektivní jejich práci.

V každém případě vám přeji hodně zdaru a těším se na vaše komentáře a názory dole pod článkem!

4113 zobrazení celkem 3 zobrazení dnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *